T. Gibson Hobbs Memorial Award Recipients

2014
William G. Pappas '71 

2013
Jeffrey L. Aultice '62
James L. Davidson '60
Kathryn Mitchell Pumphrey '75,
   '88 MEd, LC Trustee

2009
Mary Rose Carpenter Ragsdale '57, LC Trustee

2008
Joanne Cheatham Burgess '61
Joy Fowler Flowers '57, '68 MEd
Raymond E. Oliver '48
F. Neal Thompson '62

2007
Daniel S. Brown '62

2006
Eugene "Gene" Frantz '71, '76 MEd

2005
Joe T. Lindsoe '52

2004
Betty Thornton Neighbours '55
Dorothy "Bundy" Turner Potter '64

2003
David L. Edwards '70
Thomas L. Cassidy '73

2002
H. Dale Almond '57
Barbara Jones Walker '54
William H. Whitehurst '54
Mary Whitehurst Peris '67

2001
William C. Blackwell '51

2000
Joan Shepherd Jones '77 MEd

1999
No Award

1998
Milton G. Kay '50

1997
Bernadette Kulp Kyle '40
Nancy K. Young '66 MEd

1996
Rosel Hoffberger Schewel '71 MEd, '83 Ed.S
Betty Johnson Thomson '48 MEd

1995
Judith G. Goding '69, '75 MEd
Edward H. Parrish III '70
John L. Suttenfield '49

1994
Lindsay D. Brown '51
Clara Lee Miller '49
Aubrey R. Moon Jr. '56

1993
Iva Campbell Burford '71
C. Raine Sydnor Jr. '53

1992
Helen Godsey Murray '42

1991
Rhodes M. Artz '44
H. Marshall Booker '59
Clifton W. Potter Jr. '62

1990
Linton C. Beasley '52
Jean Plunkett Daane '42
Hugh C. Toler '49

1989
Kay Putney Gantt '62, '71 MAT.
Thomas C. Tiller Jr. '56
Sherwood N. Zimmerman '64

1988
H. Joseph Blanton '51
James R. Henson '32
Belle Morton Hill '36

1987
Lorraine Kiley Flint '43
Walter R. Frank Jr. '64

1986
Dorothy Lumsden Fleshman '32
Eloise S. Lucas '23

1985
Fred R. Cawthorne '49
Owen L. Goolsby '29
Lucy Hundley Wilkins '29

1984
Cecile Davis Thompson '26
Ernest R. Worrell '36

1983
Percy Wootton '53

1982
Lloyd G. Flint Jr. '41

1981
Dorothy Hall Givens '30
Mervin W. Williamson '48

1980
W. Procor Harvey '39
Albert H. Shuster '43
Julius A. Sigler '62

1979
Dorothy Flint Brandon '40
Julian A. Hawthorne '31
John W. Johnson '46

1978
T. Gibson Hobbs Jr. '39

1977
Thomas A. Walker '53

1976
Delberta Bell Bennett '32
Viola Moore Whitehurst '23

1975
Clyde C. Caldwell '26
Leroy Moran '49
Raymond M. Nee '26
Reginald M. Wood '32

1974
Leighton B. Dodd '56
Quincy B. Montgomery '27
Frederick E. Peace '37
Agnes Howard Tilson '10

1973
Barnard P. Edwards '37
Hattie Shelburne Graham '16
George M. Parker '24

1972
Nell Summers Corey '26
W. Carlyle Crigler '28
James E. McKinney '44

1971
Frank J. Bennett '32
James R. English '16

1970
M. Carey Brewer '49
Wilbert H. Norton '22
Herman M. Thompson '26

1969
Samuel D. Green '24
Herman A. Norton '44
Estherina Shems '54
Harold B. Singleton '29

1968
C. Russell Badlock '29
Harrison McMains '27

1967
Leslie C. Blankinship '32
Ruth Reynolds Straley '27

1966
Ramon N. Redford '28
Richard H. Thornton '07

1965
Wilbur O. Wiley '28
Paul A. Robertson '12

1964
Elmer B. Givens '08
Charles L. Harman '29

1963
Alfred T. Degroot '26
Maury Hundley Jr. '38

1962
Carl C. Gillespie '30
G. Curtis Jones '33
W. Meredith Morment Jr. '33
Ina Miller Rau '10
Kingsley M. Stevens '43
Edwin B. Wolford '37

1961
Edgar N. Helsabeck '05
George N. Mayhew '22
Winnifred Watson Smith '33
C. Raine Syndor Jr. '29

1960
Floyd H. Crews '22
John G. Mahan '40
Zada Cave Walker '19

1959
M. Harold Bell '30
Joseph N. Harker Jr. '25
Clara Lucille Hoye '28
Howard A. Kester '25
Herman M. Reynolds '20

1958
Virgil E. Lowder '26
W. Glen Rardin '29
Iva Gardner Redford '25
Shirley E. Rosser '40

1957
M.E.N. Lindsay '26
Kate Walker Montgomery '20
Oren A. Oliver '08
Ada Belch Petty '26
Ralph B. Shank '27

1956
Estella K. Cochran '27
Maggie Fuller Dickinsin '08
James O. Helsabeck '05
J. Dexter Montgomery '16
Chapman L. Ramsey '20

1955
Thelma Waston Hastings '24
Edith Lacey '21
Hunter H. Newman '26
Lois Hasselvander Russell '23
Allen B. Stanger '33

1954
James L. Hammer '14
J. Clopton Knibb '33
Rosa Lewis Schnek '12

1953
William E. Gilbert '07
Myrtle McPherson Helsabeck '04
Haswell H. Walker '23

1952
None

1951
Hugh M. Burleigh '29
Mildred Pritchett Reynolds '24
John M. Turner Jr. '29

1950
Bessie Larue Jones '24
J. Paul McConnell '21
Ernest B. Motley '08

1949
Fred Helsabeck '29
Joseph M. Smith '33
John A. Tate '08

1948
Belle Boone Beard '23
Riley B. Montgomery '19
Harvey Gary Russell '20
John L. Suttenfield '25
Orville W. Wake '32